İmplant Diş Tedavisi İzmir

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı, eksik diş veya dişleri yerine koymak amacıyla kullanılan cerrahi bir tedavi yöntemidir. Bu prosedür, titanyumdan yapılmış bir vida benzeri implantın çene kemiğine yerleştirilmesini içerir. İmplant, çene kemiğiyle birleşir ve üzerine bir protez (diş) yerleştirilir.

İmplant dişler doğal dişler gibi görünür, diş fonksiyonlarını doğal dişler gibi yapar. İmplant dişler uygun bakım ile ağız ve diş sağlığı hijyenine gösterildiğinde uzun yıllar ilk günkü gibi kullanılabilir. İmplant diş sayesinde kemik yoğunluğu kaybı sorunlarının önüne geçilir. İmplant tedavisi ile bireyin genel ağız sağlığı korunurken, yiyecekleri rahatça çiğnemesi ve gülümseyebilmesi sağlanır.

Diş İmplantının Faydaları Nelerdir?

Estetik görünümün iyileştirilmesi: Diş implantları, eksik dişlerin yerine doğal görünümlü dişler yerleştirerek estetik görünümü iyileştirir.

Çiğneme fonksiyonlarının iyileştirilmesi: Diş implantları, eksik dişlerin yerini alarak çiğneme fonksiyonlarını iyileştirir.

Diş eti sağlığının korunması: Diş implantları, çene kemiğine tutunarak diş eti hastalıklarının riskini azaltır.

Konuşma bozukluklarının düzeltilmesi: Diş implantları, bazı konuşma bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olabilir.

Diş İmplant Tedavisi İzmir

Diş İmplantı Kimlere Uygulanır?

Eksik dişleri olan kişiler: Diş implantı, tek diş, birkaç diş veya tüm dişleri eksik olan kişilere uygulanabilir.

Diş eti hastalığı olan kişiler: Diş eti hastalığı olan kişiler, diş implantı tedavisi için uygun olabilir. Ancak, diş eti hastalığı kontrol altına alındıktan sonra implant tedavisi uygulanmalıdır.

Kanser tedavisi gören kişiler: Kanser tedavisi gören kişilerde, diş kaybına neden olan kemoterapi veya radyasyon tedavisinden sonra implant tedavisi uygulanabilir.

Diş İmplantı Nasıl Uygulanır?

Muayene ve planlama: İmplant tedavisine başlamadan önce, implant yapılacak bölgenin değerlendirilmesi ve tedavi planının yapılması gerekir.

Muayene ve planlama aşamasında İzmir Roselle Dent diş hekiminiz tedaviyle neyi hedeflediğinizi ve tıbbi geçmişinizi sizinle konuşacaktır. Gerekli incelemelerin ardından ihtiyaçlarınız belirlenecek ve implant fiyatı tahmini yapılabilecektir. Ayrıca tedaviyle ilgili her türlü soruyu sorma olanağına da bu aşamada sahip olacaksınız. Bu değerlendirme sürecinde diş hekiminiz ağzınızın röntgenini çekecek ve mevcut dişlerinizin bir modelini oluşturacaktır. Bu adımlar implantların uygunluğunu kontrol etmek ve doğru konumlarını belirlemek için önemlidir. Ayrıca Roselle Dent diş hekiminiz kemik yoğunluğunu belirlemek için CBCT taraması önerebilir. Diş implantları yerleştirilmeden önce gerekirse kemik grefti veya sinüs kaldırma gibi ek işlemler yapılabilir.

Tamamen dişsizlik veya dişlerin çoğunluğunda fonksiyon kaybı durumu yaşanıyorsa All-on-4 veya All-on-6 diş implantları sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Cerrahi işlem: Implantın yerleştirilmesi için cerrahi işlem yapılır. Bu işlem, lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Dental implant yerleştirme işlemi diş hekimlerimiz için oldukça basit bir uygulamadır. İmplant öncesi lokal anestezi uygulanacağından işlem sırasında hasta ağrı hissetmez. Endişeleriniz varsa ek konfor sağlamak için sedasyon gibi seçenekler sunabiliriz.

İşlem sırasında diş etiniz nazikçe kaldırılacak ve çene kemiğinize küçük bir delik açılacaktır. Bu deliğe titanyum diş implantı yerleştirilecektir. İmplant çene kemiğinizle zamanla birleşip bütünleşecektir. Bu sayede implant üzerine protez dişin yerleştirileceği son derece dayanıklı, güçlü bir temel oluşturacaktır.

İmplantın iyileşmesi: Implantın yerleştirilmesinden sonra, implantın kemiğe tutunması için bir süre beklemek gerekir. Bu süre, genellikle 3-6 aydır.

Restorasyon: İmplantın iyileşmesinden sonra, implant üzerine kron, köprü veya protez gibi diş yapıları yerleştirilir.

Diş İmplantı Bakımı - İzmir

Diş implantı, doğal dişler gibi bakım gerektirir. Diş implantlarının çevresindeki diş eti bölgesi, düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi ile temizlenmelidir. Ayrıca, yıllık diş hekimi kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Diş implantı işlemi tamamlandıktan sonra sıra implantın uzun ömürlü olması için önemli bir adım olan bakımına geldi. İmplantın uzun vadede sağlıklı kalması için düzenli ve etkili bir ağız bakım rutini izlemelidir. İmplant sonrası bakım:

Yumuşak Fırça ve Diş İpi Kullanın: Diş implantınızın çevresindeki diş etlerini temizlemek için yumuşak kıllı bir diş fırçası ve implant için üretilen diş iplerinden kullanın. Bu plak oluşumunu önler ve diş eti enfeksiyonu riskini azaltır.

Doğru Beslenme: İyileşmeyi hızlandırmak ve diş implantınızı her zaman güçlü tutmak için dengeli ve sağlıklı beslenin. İmplant diş tedavisi sonrası yeme içme alışkanlıklarının implant başarısına etkisi olduğu görülmektedir. Özellikle protein açısından zengin besinlerin tüketilmesi iyileşme sürecine destek olacaktır.

Sigara ve Alkol Tüketiminden Kaçının: Sigara içmek ve aşırı alkol tüketimi, diş implantının başarıyla iyileşmesini engelleyebilir. Bu nedenle mümkünse sigara içmeyin ve alkol tüketimini sınırlandırın.

Roselle Dent Diş Kliniği olarak, diş implantı tedavilerimizde modern ve etkili çözümler sunuyoruz. Her hasta için özelleştirilmiş bir tedavi planı oluşturarak, gülüşünüzü ve sağlığınızı geri getirmeyi hedefliyoruz.